Hodowla pszczół to co raz modniejsze hobby. Nie dość, że ekologiczne to jeszcze słodkie i nadwyżki można sprzedać :) . Ale jak oznaczyć słoiczki – żeby nie pomylić miodu lipowego z wielokwiatowym? No i jeszcze być zgodnym z prawem o oznakowaniu produktów spożywczych?
Nakleić etykiety na miód – na słoiki to oczywiste. Tylko jakie etykiety? Co na nich powinno się znaleźć? To przecież nie tylko reklama pasieki – ale też pewnego rodzaju „zaświadczenie”, które wystawia pszczelarz wprowadzając produkt na rynek.
Aby spełnić główny cel etykiety – informację o produkcie – muszą się na niej znaleźć zgodne z prawem informacje zgodne z Ustawą O bezpieczeństwie żywności i żywienia ( Dz. U. z 2006 Nr 171, poz. 1225), Rozporządzeniem w sprawie znakowania środków spożywczych ( Dz. U. z 2007 Nr 137, poz. 966 z póź. zm) i kilkoma jeszcze innymi ustawami, rozporządzeniami.
A w skrócie?
Prawidłowa etykieta powinna posiadać:
- Pełną nazwa produktu
- Dane identyfikacyjne pszczelarza
- Data minimalnej trwałości
- Warunki przechowywania
- Data rozlewu i numer partii produkcyjnej
- Miejsce pochodzenia
- Akt prawny
Czyli – mniej więcej tak jak ta etykieta na miód:
– oczywiście część informacji do samodzielnego uzupełnienia – w wolnych miejscach. Jest to łatwe – ponieważ etykieta jest papierowa (i samoprzylepna) można po niej pisać długopisem. Nie trzeba też od razu kupować wielkich ilości – w komplecie jest 20 sztuk.
więcej wzorów do nabycia:https://akatja.pl/101-sloiki-przetwory
0 komentarzy