Szablon malarski czy naklejka – i jak je odróżnić?

Wiadomo, że każda branża ma swoje słownictwo i osoba spoza niej może nieco się zgubić. I jest to normalne – nikt nie zna wszystkich fachowych określeń. Problem robi się wtedy, gdy nazwa przez nas znana i używana w rzeczywistości oznacza coś nieco innego. I stąd ten artykuł, bo jak to się w końcu nazywa – szablon malarski czy naklejka – i jak je odróżnić?

Bo szablon malarski i naklejka – to w rzeczywistości dwa zupełnie różne produkty – dlatego istotne jest, aby przy zamawianiu wzoru do dekoracji zamówić to, co jest nam potrzebne.

Jak wygląda naklejka na ścianę?

Naklejka na ścianę

Wybrany przez Klienta wzór graficzny wycinany jest z folii samoprzylepnej przeznaczonej do aplikacji na ściany. Ponieważ folia jest dostępna w wielu kolorach, zatem przy zakupie zawsze wybierasz kolor naklejki.

Folia z której wycinane są naklejki jest samoprzylepna – do naklejenia nie potrzeba żadnego dodatkowego kleju czy taśmy. Wystarczy odkleić naklejkę od białego papieru i nanieść na ścianę.

Zwykle naklejka na ścianę składa się z wielu elementów (często bardzo drobnych) i aby ją łatwo było nakleić – na wierzchu naniesiona jest bezbarwna folia transportowa, którą po naklejeniu wzoru na ścianę usuwa się.

naklejka na ścianę zdejmowanie folii transportowej

 

Jak wygląda szablon malarski do malowania na ścianę?

W tym przypadku wybrany wzór graficzny wycięty jest z nieco innego materiału – szablonowej folii samoprzylepnej przeznaczonej do aplikacji na ściany.

Ponieważ folia jest samoprzylepna – do naklejenia szablonu malarskiego na ścianę nie potrzeba żadnego dodatkowego kleju czy taśmy. Wystarczy odkleić szablon od papieru i nanieść na ścianę.

Zwykle szablon malarski składa się z wielu elementów (często bardzo drobnych) i aby łatwo było go nakleić – na wierzchu naniesiona jest bezbarwna folia transportowa, którą po naklejeniu wzoru na ścianę usuwa się – i można zacząć malowanie szablonu.

Do malowania szablonów używa się gęstej farby, nakłada się ją cienką warstwą za pomocą gąbki, szmatki, pędzelka – lub natryskuje farbę w sprayu – również cienką warstwą. Po namalowaniu wzoru należy delikatnie szablon odkleić od ściany – i wyrzucić, gdyż jest jednorazowy.

malowanie szablonemmalowanie szablonem

Jeśli produkt już mamy u siebie w domu (lub u sąsiada) – to na pierwszy rzut oka – oprócz koloru – szablon od naklejki można odróżnić tym, że to, co w naklejce jest kolorowe – w szablonie jest “wybrane” – aby w tym miejscu nanieść farbę. Czyli – szablon jest jakby odwrotnością naklejki.

instrukcja1

 

Tak więc, jeśli pomyłkowo zamówiłeś szablon zamiast naklejki – nic straconego – dokup tylko odpowiednią, gęstą farbę (lub nawet użyj plakatówki z piórnika córki) i maluj! Może ujawni się Twój skrywany talent plastyczny?

A jeśli kupiłeś naklejkę zamiast szablonu? To też nie jest duży powód do zmartwienia – naklej naklejkę – będziesz mieć mniej pracy z malowaniem :)

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł nieco w wyborze – szablon malarski czy naklejka – i jak je odróżnić.

Jeśli nie – bardzo proszę pytać – czy to w komentarzach czy mailem (poczta@naklejki-na.pl) czy telefonicznie.  Bardzo chętnie rozwiejemy wątpliwości, odpowiemy na pytania.

 , , , , , , ,

2 odpowiedzi do Szablon malarski czy naklejka – i jak je odróżnić?

 1. Zapytanie 23 lutego 2014 w 20:44 #

  Witam
  Jestem zainteresowana kupnem dużej ilości naklejek ale martwię się żeby naklejka się nie odkleiła czy jest taka możliwość?? Dodam że niedługo wprowadzam się do nowego domu ale jestem na etapie kończenia gładzi więc jeszcze kolory ścian i mogę śmiało zamawiać :) Pozdrawiam

  • Katarzyna Kwiel 23 lutego 2014 w 21:11 #

   Naklejki są wycinane z niemieckiej folii firmy Oracal przeznaczonej do ścian – jest to dobry produkt. Sprzedajemy wyroby z tej folii już kilka lat i raczej klienci nie mają z nią problemów – mamy wiele pozytywnych opinii z Allegro, komentarzy na sklepie, jak też wiele przesłanych zdjęć naklejonych już dekoracji. Aby jednak mieć 100% pewność może Pani zakupić jedną małą naklejkę i sama sprawdzić – czy dobrze się trzyma na Pani ścianach. Jeśli próba będzie pozytywna – dokupić resztę naklejek. Gdyby jednak się okazało, że Pani zdaniem naklejki słabo się trzymają – zawsze można zamówić szablon do malowania i namalować wybrany wzór.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

Pobierz teraz!
x

Dekorowanie Wnętrz Naklejkami Ściennymi

Poradnik 40 stron!

5 rzeczy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy wyborze naklejki na ścianę
 • Urządzanie pomieszczeń
 • Wybór naklejki
 • Naklejki na zamówienie
 • Instrukcja naklejania

BEZPŁATNIE!

Chcesz otrzymać poradnik?

Przeczytaj poprzedni wpis:
wrozka3
Naklejki na skośnej ścianie

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie fotki przysyłane od naszych Klientów. Są wśród nich  pięknie rozmieszczone naklejki na skośnej ścianie...

Zamknij