Edukacyjna ścieżka do skakania – PLANETY

utworzone przez | 10.03.2019 | Inne, Naklejki do szkoły, Naklejki na podłogę, Naklejki na różne rzeczy, Naklejki na ścianę

Pewnego zimowego dnia otrzymałam maila z zapytaniem, czy nie podjęlibyśmy się wykonać czegoś całkiem nowego, czego do tej pory nie było na naszym rynku – edukacyjnej ścieżki sensorycznej do skakania.

Okazało się, że chodzi o coś więcej, niż prostą zabawę.

Amerykańscy nauczyciele zauważyli, że pewne serie ruchów ćwiczących koordynację wzrokowo-ruchowo-czuciową wydają się zapewniać dziecku pomoc w łatwiejszym koncentrowaniu się i codziennym funkcjonowaniu. Po wykonaniu prostych, dynamicznych ćwiczeń dzieciom łatwiej było ponownie skupić się i uczestniczyć w innych zajęciach. Ćwiczenia miały na celu odblokowanie przeładowanych bodźcami ścieżek neurologicznych w mózgu dziecka i umożliwienie mu „zresetowania się”.

W przypadku dzieci mających trudności w przetwarzaniu sensorycznym celem terapii zajęciowych jest rozwijanie odpowiednich reakcji na bodźce i zwiększanie świadomości swojego ciała poprzez rozwój zmysłu równowagi, zmysłu kinestetycznego (propriocepcji) i zmysłu dotyku. Te trzy zmysły, nieco zwykle „zaniedbywane” mają jednak duży wpływ na nasz rozwój i na sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z naszym środowiskiem – zarówno w szkole, w domu czy też w pracy.

Wiadomo – jeśli chodzi o dzieci, najlepiej działa praca przez zabawę. Forma ścieżki do skakania, która wymusza zmiany reakcji mózgu dziecka na ruch, równowagę i dotyk jednocześnie będąc łatwą i przyjemną idealnie pasuje do potrzeb.
Dziecko powtarzając ćwiczenia we własnym tempie uczy się reakcji swojego organizmu na bodźce, porządkuje je i w efekcie lepiej funkcjonuje.

Rozwój motoryki ciała poprzez wykonywanie różnych działań motorycznych, dotykowych uwzględniających techniki integracji sensorycznej pomaga skupić uwagę, zwiększyć świadomość oraz zmniejszać ogólne pobudzenie.

I tak, właśnie temu służy nasza Edukacyjna Ścieżka do Skakania wzorowana na zaleceniach terapeutów z USA.

ścieżka sensoryczna planety

My tylko wybraliśmy temat przewodni: „Planety Układu Słonecznego” i wykonaliśmy oprawę graficzną.

Współpracujący z nami grafik – Michał namalował wszystkie planety w bajkowych kolorach, jednocześnie dbając o ich podobieństwo do prawdziwych planet.

Adam poukładał wszystkie elementy ekonomicznie – tak, aby ścieżka była funkcjonalna, duża a jednocześnie mogła kosztować nie aż tak dużo.

Do tego dodać należy sprawdzone już wielokrotnie przez Was materiały – folię samoprzylepną z laminatem antypoślizgowym (ta sama co w „grach w klasy” czy „stopkach”)

i mamy gotową Edukacyjną Ścieżkę Sensoryczną  – PLANETY.

To nie tylko ciekawa pomoc terapeutyczna ale i piękna, duża dekoracja podłogi korytarza lub sali zabaw  – kolorowe planety pięknie ozdobią korytarz lub salę zabaw, jednocześnie pozwalając nauczyć się nazw i kolejności planet Układu Słonecznego czy w rozszerzonej wersji – kolejności liter alfabetu:

edukacyjna ścieżka sensoryczna planety

Sami zobaczcie jak wygląda ścieżka już naklejona na podłodze szkoły:

Jeśli zainteresowała Cię nasza ścieżka – zapraszamy na stronę naszego sklepu:

Kliknij i zobacz ścieżkę PLANETY w naszym sklepie

Gwiazdki z alfabetem – uzupełniające zestaw:

Kliknij i zobacz GWIAZDKI Z ALFABETEM w naszym sklepie

 

Nasi Klienci, to nasza największa Inspiracja. Dziękujemy. I zapraszamy z nowymi pomysłami!

Ps.

W przygotowaniu następne ścieżki sensoryczne, z bardziej różnorodnymi ćwiczeniami!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *