Szablony malarskie – jak malować?

utworzone przez |  04.03.2014 |  Szablony do malowania na ścianę

Planując samodzielne malowanie dekoracji na ścianie możesz ułatwić sobie pracę kupując szablony i za ich pomocą stworzyć wzór na ścianie. Masz jednak pewnie dylemat, zwłaszcza, jeśli nigdy tego nie robiłeś, kupiłeś już (lub zamierzasz kupić) odpowiednie szablony malarskie – jak malować? Co jest potrzebne? I czy to trudne?

Malowanie dekoracji ściennych przy użyciu szablonów nie jest trudne. Wymaga jednak trochę przygotowań, pracy, cierpliwości i zwłaszcza gdy wzór jest duży – często pomocy drugiej osoby.

 • Wcześniej kup odpowiednie farby, pędzel lub gąbkę, przygotuj szmatkę lub filc do naklejania, rękawiczki gumowe, folię ochronną lub gazety.

szablon malarski malowanie

Farby mogą być specjalne do malowania szablonów – są gęste, mają małe pojemności. Jednak możesz użyć zwykłe ścienne, akrylowe, nawet plakatówki czy spreye, brokaty. Każdą z nich uzyskasz nieco inny rezultat, farby możesz łączyć, możesz używać kilka kolorów.

Do pomalowania nawet sporego wzoru nie jest potrzeba dużo farby – w większości przypadków powinno wystarczyć pół szklanki.

Przygotowując się do malowania warto zarezerwować sobie kilka godzin, w czasie których nikt nie będzie Ci przeszkadzać, wolne miejsce na stole lub podłodze, gdzie rozłożysz szablon i przybory.

 • Jeśli ściana była malowana już dawno temu miękką ściereczką zetrzyj kurz.
 • Jeśli chcesz rozmieścić elementy szablonu inaczej niż są na arkuszu – rozetnij szablon nożyczkami, możesz użyć też nożyka do tapet i linijki. Rozcięte elementy przyłóż do ściany, miękkim ołówkiem zaznacz sobie miejsce gdzie mają być naklejone, sprawdź, czy wszystko się zmieści tak, jak chcesz.

malowanie wzorów z szablonem

 • Odklej papier ze spodu szablonu i naklej go na ścianę. Być może, będziesz potrzebował pomocy nawet 2 osób, zwłaszcza jeśli szablon jest duży. Warto wtedy zdjąć cały papier, dwie osoby trzymają szablon z dwóch stron a trzecia powoli dokleja go do ściany używając filcu lub miękkiej szmatki. Przy małych wzorach poradzisz sobie samodzielnie.

szablon malarski jak malować

 • Aby ułatwić naklejanie szablonu na wierzchu jest dodatkowa warstwa – folii transportowej, dzięki której możesz nanosić wzór w całości, a nie “po płatku” czy po literce. Po naklejeniu szablonu folia ta jest już zbędna – odklej ją powoli i delikatnie od ściany. Może być konieczne przytrzymywanie drobnych elementów szablonu palcami:

przyklejanie szablonu malarskiego

 • Folię tą możesz wyrzucić. Jeśli rozcinałeś szablon na elementy i uważasz, że w niektórych miejscach jest “za mało szablonu” i boisz się zabrudzić ścianę – możesz użyć kawałków tej folii do poszerzenia, zamaskowania brzegów. Do tego celu nadaje się też zwykła papierowa taśma malarska:

malowanie szablonem6

 • Możesz już przystąpić do malowania.

W zależności od rodzaju farby możesz uzyskać ciekawe rezultaty.

Na przykład – gęsta farba ścienna nakładana pędzelkiem da kryjący, nasycony kolor:

szablon do malowania

A malując plakatówkami, które da się nakładać cienką i grubszą warstwą przy pomocy gąbki lub szmatki – możesz cieniować, pokazać fakturę, smugi. Pomyśl, czy nie byłoby ładnie użyć kilku kolorów?

malowanie szablonem

 • Po zakończeniu malowania – odklej szablon i wyrzuć – jest jednorazowy.

jak malować szablon

 

Malowanie wzorów przy pomocy szablonów malarskich to wspaniała zabawa nawet dla młodszych dzieci.

Starsze, czy nawet nastoletnia młodzież również może być zachwycone możliwością samodzielnego wymalowania wzoru w swoim pokoju. Pomoc dorosłych może ograniczyć się do pomocy w zakupie materiałów i naklejaniu wzoru.

Zdjęcia do tego artykułu powstały przy dużej pomocy pewnego miłego nastolatka, któremu tak się spodobało malowanie, że już myśli, co by tu jeszcze pomalować – tym razem we własnym pokoju :)

szablon malarski na ścianie

Mam nadzieję, że na pytanie – “szablony malarskie – jak malować?” odpowiedziałam dość dokładnie. I że zachęci to przynajmniej kilka osób do wybrania ciekawego wzoru i namalowania go na swojej ścianie.

Cały asortyment dostępnych wzorów – w naszym sklepie.

https://akatja.pl/58-wedlug-tematyki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytanie?

Nawiguj

Wybierz dekorację lub szablon
 

Pobierz teraz!
x

Dekorowanie Wnętrz Naklejkami Ściennymi

Poradnik 40 stron!

5 rzeczy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy wyborze naklejki na ścianę
 • Urządzanie pomieszczeń
 • Wybór naklejki
 • Naklejki na zamówienie
 • Instrukcja naklejania

BEZPŁATNIE!

Chcesz otrzymać poradnik?